Holandija: Igra smrtonosnim virusom

0 1.044

U laboratoriji naučnici stvorili daleko opasniju varijantu ptičjeg gripa. Stručnjaci se spore da li bi „recept smrti“ trebalo da bude javno dostupan
ZAKLjUČAN iza dobro čuvanih vrata u zgradi medicinskog fakulteta u Roterdamu, u hermetički zatvorenim bocama čuva se virus koji bi mogao da zbriše pola čovečanstva. Nastao je u laboratoriji namerno izazvanim mutacijama jednako smrtonosnog, ali neuporedivo manje zaraznog, ptičjeg gripa. Njegov tvorac, virolog Ron Fušej namerava da ovih dana u nekom naučnom objavi „recept“ za ovu potencijalno apokaliptičnu zarazu.

Treba li reći da je u strahu od posledica ovakve odluke mnogima zastao dah (što u ovom slučaju i nije loše budući da se Fušejev virus prenosi vazduhom).

Cilj Fušejeve studije (kao i još nekoliko drugih koje su došle do sličnih rezultata) bio je da utvrdi da li bi ptičji grip mogao da mutira i da ozbiljno zapreti čovečanstvu. Ovaj virus do sada je ubio oko 500 ljudi, ali veliki broj epidemiologa je smatrao da ne postoji opasnost od pandemije. Smatralo se da pandemiju mogu da izazovu vrste gripa H1, H2 i H3, ali ne i H5, kojoj pripada i ptičji. Pored toga, opasnost od ptičjeg gripa umanjivala je činjenica da se on prenosi isključivo dodirom, a ne vazduhom poput običnog sezonskog, ali i svinjskog gripa.

Fušejev eksperiment pokazao je da je dovoljno svega pet jednostavnih genetskih izmena da se od ptičjeg gripa dobije njegov apokaliptični „rođak“. Da stvar bude gora, virus ubica sada se čuva u laboratoriji, a Fušej planira da objavi rezultate svog istraživanja. Nemali broj naučnika zabrinut je da bi teroristi to mogli da iskoriste da sledeći njegov „recept“ naprave moćno biološko oružje. A scenario holivudskog hita „Zaraza“ (koji mnogi hvale zbog realnog prikaza moguće pandemije) tada bi postao jeziva starnost.

I VARIOLA U LABORATORIJI
ČUVANjE smrtonosnih virusa u laboratorijama nije neuobičajena praksa. Među najopasnijima je virus velikih boginja, zloglasne variole, koji i dalje živi iza debelih vrata posebnih sefova u Rusiji i Americi. Predstavnici ovih država odbijaju da unište uzorke variole, jer strahuju da neke države u tajnosti čuvaju zalihe variole koje bi mogle da zloupotrebe. Bolest je zvanično iskorenjena 1979. godine, a u rukama terorista virus bi mogao da izazove zastrašujuće posledice. Jedna od poslednjih epidemija variole desila se u Beogradu 1972. godine.

Osnovni princip nauke je otvorenost, odnosno potreba da svi istraživači svoje nalaze i metode učine dostupnim kolegama. Stručnjaci za bioterorizam, međutim, smatraju da bi ovde trebalo podvući crtu.

– Ima slučajeva koji treba da budu izuzetak od principa otvorenosti – jasan je dr Tomas Inglesbi, direktor Centra za biosigurnost Univerziteta u Pitsburgu. – Jednostavno je loša ideja da naučnici smrtonosne viruse pretvaraju u smrtonosne i veoma zarazne viruse.

U odluci da li će se Fušejevo istraživanje naći na stupcima naučnih magazina presudno bi moglo da bude mišljenje američkog komiteta poznatog kao Nacionalno naučno savetodavno telo za biobezbednost.

U međuvremenu, možemo da se utešimo sa nekoliko umirujućih argumenata. Nemali broj naučnika smatra da je korist od ovakvih istraživanja i njihovog objavljivanja daleko veća od opasnosti. U prilog tome i činjenica da, čak i uz „recept“ virus nije lako napraviti. Na kraju, medicina je daleko odmakla od 1918. godine i katastrofalne pandemije španskog gripa i epidemiolozi smatraju da je teško da se tako nešto ponovi, a očekuje se i da će u narednih pet godina biti otkrivena univerzalna vakcina protiv svih oblika gripa. Uostalom, bolje bi bilo da ne paničite. Stres slabi imunitet.

OPASNA PRAKSA
EPIDEMIOLOG Vladimir Petrović kaže da nije pristalica istraživanja u kojima se stvaraju opasni virusi.

– Takva praksa postoji, jer se na taj način ispituje način i uslovi pod kojima dolazi do prenosa virusa sa čoveka na čoveka – objašnjava dr Petrović. – Nisam upoznat sa rezultatima tog konkretnog istraživanja, pa ne mogu da sudim o tome. Ipak, lično nisam za takva istraživanja.

Večernje novosti – V. MIJATOVIĆ

Dobijte obaveštenja u realnom vremenu odmah nakon objavljivanja nove vesti.

Možda vam se sviđa i
Ostavi komentar

Vaša email adresa neće nigde biti prikazana