Jun u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog

0 983

VEČE POSVEĆENO PAVLU BELJANSKOM

Spomen-zbirka tokom 2011. godine tematski osmišljenim postavkama, predavanjima i video projekcijama obeležava pedeset godina od otvaranja za javnost. Jedna od nezaobilaznih manifestacija biće posvećena obeležavanju godišnjice rođenja darodavca Pavla Beljanskog (Veliko Gradište, 19.VI 1892).

U četvrtak 9. juna sa početkom u 19 časova, u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog će biti održano veče posvećeno Pavlu Beljanskom, organizovano povodom godišnjice rođenja čuvenog kolekcionara i diplomate. Tokom večeri biće reči o jedinstvenom primerku Diplomatsko-konsularne uniforme iz 1937. godine koja se čuva u Memorijalu Pavla Beljanskog od 2003. godine. Stručno tumačenje diplomatske uniforme Pavla Beljanskog vodiće Milica Orlović-Čobanov, kustos Spomen-zbirke, koja će tom prilikom ukazati na značaj ličnosti i dela Pavla Beljanskog, uglednog pravnika i diplomate vrhunskog renomea.

 

PROMOCIJA MONOGRAFIJE O SLIKARKI RADI SELAKOVIĆ I STRUČNO VOĐENJE KROZ IZLOŽBU ZLATO. RADA SELAKOVIĆ

U četvrtak 16. juna, od 19.30 sati, u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog će se održati promocija monografije o slikarki Radi Selaković, autorke Irine Tomić i stručno vođenje kroz aktuelnu izložbu Zlato. Rada Selaković. O knjizi će govoriti istoričarke umetnosti dr Simona Čupić, docentinja na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Marija Todorović, kustos Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, kao i Živorad Živković, iz izdavačke kuće TOPY iz Beograda.

Povodom manifestacije Noć muzeja 2011, u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, po prvi put u Novom Sadu je predstavljena izložba Zlato. Rada Selaković, realizovana po nagrađenom diplomskom radu istoričarke umetnosti Irine Tomić, dobitnice Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog za 2010. godinu. U okviru ovog projekta, kao rezultat saradnje Spomen-zbirke sa izdavačkom kućom TOPY iz Beograda objavljena je i prva monografija o slikarki Radi Selaković. Knjiga je izašla u okviru prestižne edicije „Žene u srpskoj umetnosti“, koja je do sada predstavila neke od najznačajnijih srpskih umetnica XIX i XX veka, poput Katarine Ivanović, Milene Pavlović Barili, Ljubice Cuce Sokić, Nadežde Petrović, Danice Jovanović, Leposave Pavlović, Zore Petrović i drugih.

Nakon promocije, iste večeri, u Spomen-zbirci će biti održano predavanje tokom kojeg će autorka predstaviti najznačajnije momente iz umetničke i životne biografije ove slikarke. Biće predstavljen kompletan opus Rade Selaković, kao i proces nastajanja njenih dela, uz stručno tumačenje radova zastupljenih u postavci. Izložba Rade Selaković na specifičan način interpretira razvojne faze ove umetnice. Kroz različite likovne rodove (slikarstvo, skulpturu, asemblaž), predstavljeno je jedanaest radova, među kojima se mogu izdvojiti slike simbiličnih naziva Portret Smrti (1987), Krilati izvor (1991) i Raspeće (1992). Osim slika i ličnih fotografija umetnice postavka je upotpunjena i jednim delom primenjene umetnosti Krilata stolica (2004), koje sublimira autorkino dugogodišnje bavljenje i okupiranost temom leta i krila, od 1974. do 2004. godine.

 

IZLOŽBA PASTELI LJUBICE–CUCE SOKIĆ

U četvrtak 23. juna sa početkom u 20 časova u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog će biti svečano otvоrena izložba Pasteli Ljubice–Cuce Sokić. Na otvaranju će govoriti Aleksandar Milojević, iz kragujevačke Galerije Rima i dr Jasna Jovanov, upravnica Spomen-zbirke.

Izložbom Pasteli Ljubice–Cuce Sokić u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog će biti prikazan izbor od 29 pastela iz zaostavštine ove umetnice. Pasteli Cuce Sokić predstavljaju manje istražena dela, u tehnici kojom se slikarka kontinuirano bavila od pedesetih godina 20. veka, sve do kraja života. Do sada retko izlagani, mahom nastali tokom šezdesetih godina prošlog veka, radovi čine izbor iz kolekcije koja je danas u vlasništvu Galerije Rima. Njihovom analizom može se pratiti razvojni put, kao i likovna istraživanja Cuce Sokić, od realnog ka osobenom apstraktnom, tj. takozvanom nerealističkom izrazu, određenom samom tehnikom i difuznim, baršunastim efektom svetlosti. Koncept postavke objedinjuje dve celine koje obuhvataju po zastupljenosti dominantne ali po formatu manje figuralne kompozicije, pre svega ženski lik i ženski akt, kao i seriju unutrašnjih prostora, nekoliko predmeta i jednu predstavu eksterijera. Osim dela iz kolekcije pastela, postavka u Spomen-zbici biće obogaćena ličnim predmetima koje je sama umetnica pred smrt poklonila kolekciji Pavla Beljanskog. Ovaj dokumentarni segment predstaviće predmete (šešir, čaure maka, mandarina itd), kao i slikarski pribor, koji se mogu prepoznati i na nekim od njenih umetničkih ostvarenja.

Ljubica–Cuca Sokić (Bitolj, 9. decembar 1914 – Beograd, 8. januar 2009) se ubraja među umetnike koji predstavljaju sam vrh srpskog modernizma 20. veka. Kao jedan od osnivača grupe „Desetorica“, profesor na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu (od 1948 do 1972. godine), od 1968. godine dopisni, a od 1978. redovni član SANU, bila je dobitnica brojnih nagrada, utičući na formiranje generacija mladih umetnika. Pored slikanja bavila se i ilustracijom knjiga za decu.

Izložbu prati bogato ilustrovan katalog Cucinih dela iz kolekcije Aleksandra Milojevića, sa tekstom dr Jasne Jovanov, autorke koncepta postavke Pasteli Ljubice–Cuce Sokić. Tokom trajanja izložbe (23. jun – 30. jul) će biti organizovan filmski program, kao i stručno vođenje kroz postavku izloženih dela u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog.

Dobijte obaveštenja u realnom vremenu odmah nakon objavljivanja nove vesti.

Možda vam se sviđa i
Ostavi komentar

Vaša email adresa neće nigde biti prikazana