Protok informacija u svetu jačine cunamija
Količina informacija u svetu udvostručava se svake dve godine, stavljajući na probu firme koje se bave organizovanjem njihovog protoka, čija se silina uporedjuje sa cunamijem, pokazala je nova studija firme IDC, koja se bavi istraživanjem tržišta.
Kada bi neko pokušao da spakuje sve digitalizovane informacije na jedno mesto, bio bi to ogroman zadatak, izjavio je za Glas Amerike Sajrus Džilbert-Rolf iz konsultantske firme EMC.
„To je ogroman broj podataka. U godišnjem smislu govorimo o količini koja bi ispunila 57 i po milijardi tablet kompjutera tipa iPad od 32 gigabajta. To je kao kada bi Veliki kineski zid bio dvostruke visine, a sagrađen od tablet kompjutera“, objasnio je Džilbert-Rolf.
Autori studije predviđaju da će ove godine biti proizvedeno 1,8 zetabajta, odnosno 1,8 biliona gigabajta digitalnih informacija – 75 odsto proizvode pojedinci, dok su firme odgovorne za oko 80 odsto podataka u nekom trenutku njihovog trajanja.
Ističući da to stvara probleme ali i da otvara mogućnosti, stručnjaci objašnjavaju da se sada bave analitikom u realnom vremenu. „Prošli su dani kada smo mogli olako da se odnosimo prema poslovnim informacijama proizvedenim prethodnih nedelja. Sada to može da znači prednost na tržištu.
Svako želi da ima što realniju sliku protoka informacija. Druga stvar koja će uticati na procesovanje informacija je eksplozija direktnih komunikacija između mašina“, kaže Džilbert-Rolf.
Ta komunikacija biće od kritične važnosti jer se očekuje da će se prostor na serverima udesetostručiti do 2020. godine, dok će broj ljudi koji rade na procesuiranju informacija porasti za svega 1,5 odsto.
B92