Poverioci na velikoj muci

0 702

Dugovi “Transpetrola” za 500 miliona dinara veći od vrednosti imovine ove firme u stečaju.
Firma „Transpetrol“ u stečaju, iz Sečnja, zaviće u crno poverioce. Kako je predočeno u sredu, na prvom poverilačkom ročištu u zrenjaninskom Privrednom sudu, preduzeće Branka Samardžića Rane (58) i Maje Kobiljski (26), dužno je državi, bankama, poljoprivrednim gazdinstvima i drugim poslovnim partnerima približno 1,36 milijarde dinara, dok se vrednost pokretne i nepokretne imovine ove firme procenjuje na 800 miliona dinara.
Ove podatke stečajnom veću i okupljenima u najvećoj sudskoj sali (čije je „popisivanje“ trajalo skoro sat vremena) predočila je diplomirani pravnik Dragica Arsić, stečajna upravnica „Transpetrola“. Kako je ona naglasila, radi se samo o početnoj proceni, pošto rok za prijavu potraživanja u ovom stečajnom postupku traje do sredine marta. Da će iznos dugova sigurno biti veći od 1,3 milijarde dinara, potvrdili su i poljoprivredni proizvođači iz Sečnja i okoline navodeći da nisu na listi verovatnih poverilaca mada su „Transpetrolu“ isporučivali poljoprivredne proizvode – na vagone. Stečajna upravnica ovo nije ni demantovala ni potvrdila, objašnjavajući da je obaveze stečajnog dužnika ustanovila na osnovu dokumentacije koju je zatekla u firmi. Ona je objasnila da ni procena imovine „Transpetrola“ nije definitivna, pošto na primer, ribnjak ove firme nije kao takav evidentiran u katastarskim knjigama. Polovina od približno 400 hektara koliko ribnjak zauzima vodi se kao zemljište uzeto u zakup na 99 godina, od MZ Sutjeska ili, na primer, od opštine Sečanj.
Poverioci koji su prisustvovali prvom poverilačkom ročištu odlučili su da ih kao predsednik Skupštine poverilaca „Transpetrola“ vodi Đura Lukić, iz AD „Banatski Despotovac“.
Kada je u „Transpetrolu“ otvoren stečaj, od ukupno 58 radnika, stečajna upravnica privremeno je angažovala njih 28, uglavnom da bi izlovljavali ribu. Namera je da se od prodaje šarana namiruju poverioci ali i taj posao ide jako teško, s obzirom da stečajna upravnica nikom ribu ne daje bez avansnog plaćanja i obezbeđenja garancije da će riba biti plaćena. Bar kada je „Transpetrol“ u pitanju takvu poslovnu „filozofiju“ malo ko može da prihvati.
Z.D. – list Zrenjanin

Dobijte obaveštenja u realnom vremenu odmah nakon objavljivanja nove vesti.

Možda vam se sviđa i
Ostavi komentar

Vaša email adresa neće nigde biti prikazana