Program mera za zaštitu reke Tamiš

0 1.225

Nastavlja se realizacija projekta prekogranične saradnje Srbije i Rumunije i briga o Tamišu
U okviru projekta Prekogranične saradnje Srbije i Rumunije „Mere za zaštitu reke Tamiš – STEP 2” koji finansira EU, gradovi Pančevo i Karansebeš intenzivno pripremaju Programe mera za zaštitu reke Tamiš. Ekspertska kuća Aurora Green je već uradila prvu verziju koju razmatraju u Gradskoj upravi Pančeva, a krajem decembra biće predstavljena i konačna verzija.
I članovi projektnog tima iz Opova od ovog Programa mera očekuju jedan ozbiljan strateški osnov za delovanje u bliskoj budućnosti, čime bi se dalje poboljšavao kvalitet vode reke i doprinelo da u Tamišu voda ponovo bude na najmanje II kategoriji vode na celom toku. U Zrenjaninu očekuju da se kroz Program mera definišu konkretna rešenja za uočene probleme, što će omogućiti lakši pristup fondovima i obezbediti sredstva za realizaciju prioritetnih projekata. U Rumuniji očekuju da se kroz Program mera obezbede potrebne količine vode sa visokim organoleptičkim osobinama za humani život, ali i odgovarajuću zaštitu od zagađivača, i funkcionisanje male privrede poveže na principima održivog razvoja.

„Dani Tamiša“
Projektom je predviđeno i uvođenje „Dana Tamiša” za Srbiju i Rumuniju. Pančevci kažu da bi takva manifestacija u bliskoj budućnosti predstavljala stalno podsećanje na preuzetu obavezu brige o Tamišu. U Opovu kažu da je ta Inicijativa dobra ideja čija bi realizacija značila jedan organizovan i koordinisan rad, a skrenula bi se pažnja i ukazalo na značaj Tamiša kao izuzetnog prirodnog potencijala, koji je nepravedno zanemaren i nedovoljno iskorišćen upravo zbog neodgovornog i nesavesnog ponašanja prema reci. Zrenjaninci su uvereni da bi Dani Tamiša trebalo u budućnosti da podstaknu umrežavanje lokalnih manifestacija koje trenutno postoje na području Tamiša, kao što su Dani šarana, Dani Tamiša u Sečnju i druge. Karansebeš već razmišlja o prekograničnoj eko-regati za sledeću godinu.

Efekti akcija čišćenja reke
U toku juna i jula održane su 22 akcije čišćenja Tamiša u Srbiji i Rumuniji, u okviru koje je učestvovalo više od 860 aktivista i prikupljeno više od 7 tona otpada i 8 tona drvnih naplavina.
U Pančevu ocenjuju da su sve te akcije vidno uticale na podizanje svesti kod lokalnog stanovništva i stvorile osećaj odgovornosti za očuvanje i unapređenje kvaliteta reke. Međutim, uočeno je i povećano zagađenje toka i obala Tamiša uglavnom vikendom, kada ribolovci koji ne žive u Pančevu pohode desnu obalu Tamiša, te posebno apeluju na ribolovce da ne ostavljaju svoj otpad za sobom. U Opovu kažu da su akcije čišćenja reke Tamiš produbile osećaj odgovornosti za očuvanje i unapređenje kvaliteta reke, da je stanje na vodotoku primetno bolje ali i da je potrebno pojačati edukaciju i kontinuirano ozbiljno raditi na planu prosvećenja i buđenja odgovornosti za svoje postupke. Zrenjaninci kažu da su uklonjene tone plutajućeg otpada uz angažovanje velikog broja volontera. Održana je i konferencija mladih sa Tamiša kako bi se mladi iz naseljenih mesta na srednjem Potamišju umrežili. I u Rumuniji su akcije čišćenja lepo prihvaćene, naročito među mladima. Postavljene su table koje će motivisati korisnike reke da i dalje čuvaju obale i vodotok od zagađenja fizičkim otpadom za koje najveću odgovornost snose sami građani.

Potencijali Tamiša
Svi ovi gradovi i na srpskoj i na rumunskoj strani radiće i u narednom periodu na stvaranju preduslova za iskorišćenje reke Tamiš kao izuzetnog turističkog i privrednog potencijala.
U dosadašnjim projektima nastali su Katastar zagađivača reke i Studija o stanju i kvalitetu vode na teritoriji Srbije. Rumunski partner će uskoro imati slična, metodološki uporediva dokumenta. Ugovarač za izradu Studije kvaliteta vode izvršio je sezonska merenja i uzorkovanja vode na Tamišu u Rumuniji, analize su u toku, a prvi rezultati ukazuju na to da možemo biti optimisti i da je Tamiš u Rumuniji veoma bogata i čista reka. Izvesni problemi evidentirani su u donjem toku, prema granici sa Srbijom, jer tamo ima većih naselja i više privrednih aktivnosti, među kojima i rudarske industrije.
Pravci razvoja Potamišja se moraju posmatrati kroz aktiviranje turističkih, sportskih, kulturnih, naučnih, privrednih i drugih aktivnosti, naslonjenih direktno ili indirektno na Tamiš.
Pančevci su takođe pokretači inicijative za vraćanje Tamiša u status plovne reke – u prvoj fazi od Pančeva do Opova. Dobijanjem formalnog statusa plovnog puta pokrenuo bi se razvoj nautičkog turizma, a stvorili bi se i uslovi za razvoj vodenog teretnog saobraćaja – kanalske klase, razvoj ugostiteljstva, etno-turizma, ribarstva i regulisala bi se ozbiljna ekološka pitanja u vezi sa nadležnostima, održavanjem plovnih puteva, tretmanom otpadnih voda, upravljanjem otpadom i slično. U zrenjanskim selima duž Tamiša planiraju da uvedu biološke prečistače i da formiraju integralnu turističku ponudu uvezanu sa ponudom grada Zrenjanina. Jedna od narednih aktivnosti biće i postavljanje kontejnera za smeće na prilazima ka Tamišu, uređenje prilaznih puteva ka Tamišu, postavljanje info table u naseljima i priobalju.

Projektni tim poziva čitaoce da uživaju u Tamišu i čuvaju ovaj banatski kapital!

Galerija slika (arhiva)

Dobijte obaveštenja u realnom vremenu odmah nakon objavljivanja nove vesti.

Možda vam se sviđa i
Ostavi komentar

Vaša email adresa neće nigde biti prikazana