Sveti Nikola: Izlov šarana u punom jeku

0 953

Na jezerima ribnjaka „Sveti Nikola“, kod Neuzine u punom jeku je jesenja „žetva na vodi“. Uoči slave, u prodavnice se svakodnevno isporučuje po 40-50 tona šarana i drugih vrsta ribe.

10-ribnjaci-1

Mraz i hladan severac ne smetaju alasima, koji do kolena u vodi bacaju mrežu i izvlače ribu. Potom je sortiraju, premeštaju u zimovnike ili direktno isporučuju u prodavnice širom Srbije. Radi se praktično od jutra do večeri, skoro bez predaha, jer ova svojevrsna „žetva na vodi“ istinski je posao godine za alase, pišu Večernje novosti.

Izlov planiramo da okončamo do 10. decembra, kako bismo stigli da ispoštujemo sve ugovorene obaveze i zadovoljimo povećanu potražnju u ovom mesecu. Poznato je da se u Srbiji riba najviše jede kada je post i kada pola naroda slavi Svetog Nikolu, a druga polovina im ide u goste – objašnjava Sava Simanić, upravnik ribnjaka u Neuzini, gde su zadovoljni ovogodišnjim učinkom i prirastom.

 

10-ribnjaci-3

 

Zajedno sa ribnjakom u susednoj Banatskoj Dubici, koji takođe posluje u sistemu poljoprivredno-ribarskog preduzeća, „Sveti Nikola“ iz Neuzine prostire se na oko 1.500 hektara. Od toga je pod vodenim ogledalom 1.000 hektara, na ukupno 16 jezera.

Ona zauzimaju od četiri do 190 hektara, a osmišljena su kako bi se bolje održavala higijena ribnjaka, olakšao izlov ribe i ukupna kontrola dešavanja u vodi. Pored jezera, izgrađeni su savremeni zimovnici, u kojima ribe bezbedno čekaju proleće.

 

Izvadi se i do 30 tona ribe dnevno

 

Na izlovu ovih dana radi tridesetak ljudi, a njihov učinak dnevno dostiže između 20 i 30 tona. Kako se bude približavao Nikoljdan, mreže će se neprestano izvlačiti. Očekuje se da će u prodavnice dnevno odlaziti i do 40-50 tona ribe, koja će završiti na slavskim trpezama širom Srbije.

– Cenu nismo menjali od prošle godine – kilogram šarana kod nas na ribnjaku košta 280 dinara – iznosi Simanić, a u „Svetom Nikoli“ zadovoljni su što će im ovogodišnja slava doneti berićet.

Iako važi za nerazvijenu opštinu, opština Sečanj izrasta u jednog od najvećih proizvođača slatkovodne tovljene ribe u Srbiji. Osim u Neuzini i Banatskoj Dubici, ribnjaci su podignuti u Sutjesci i Sečnju, trenutno zauzimaju oko 3.000 hektara. Kako u ovom delu Banata ima još oko 8.000 hektara podvodnog zemljišta, planira se podizanje novih ribnjaka.

 

Izvor: Večernje novosti

Dobijte obaveštenja u realnom vremenu odmah nakon objavljivanja nove vesti.

Možda vam se sviđa i
Ostavi komentar

Vaša email adresa neće nigde biti prikazana