Пуче нуклеарка у Србији! У најкраћем, ово је опис реаговања у српској јавности на једну по свему безазлену изјаву руског амбасадора Александра Конузина. Наиме, као представник у енергетском смислу најјаче светске силе, Руске Федерације, амбасадор Конузин је у једној дипломатској изјави наговестио сву ширину спектра могуће енергетске сарадње између две државе. Као заступник своје државе (што амбасадор по дефиницији јесте) он је изнео на тржиште све могуће видове енергетске сарадње, па и МОГУЋНОСТ грађења нуклеарне електране у Србији. Речју, Руска Федерација држави Србији нуди стратешку енергетску сарадњу која подразумева не само сарадњу у области нафте и гаса, већ и у области електроенергетике! У том смислу амбасадор Конузин је изнео став да Србија има капацитете да буде највећи извозник електричне енергије на Балкану и да је Руска Федерација спремна да партнерски кроз улагања помогне да Србија то стварно и постане! С обзиром да Русија има поред енергената и све потребне технологије, онда је било логично да се српским званичницима пошаље порука да за остваривање плана о извозу електричне енергије може бити усвојен било који од тренутно светски актуелних модела за решавање енергетске стабилности, а да је Русија способна да реализује сваки модел за који би се Србија одлучила!
Истине ради, руске компаније су понудиле могућност градње гасних електрана као и улагање у проширење постојећих капацитета у термоелектранама. Са друге стране, познато је да руске фирме раде ремонт хидроелектране Ђердап 1, а оно што је мање познато је да у тој реконструкцији Србија бесплатно добија повећање капацитета ове електране за готово 5% . Такође, фирме из Русије су изразиле жељу да улажу у изградњу хидроелектране Ђердап 3 чијом би изградњом Србија контролисала токове снага у читавом региону југоисточне Европе. На крају, да би понуда била комплетна, Руска Федерација нам кроз уста свог представника износи и МОГУЋНОСТ изградње нуклеарне електране!
Коме иде електропривреда Србије?
Међутим, забрињавајући је један други тренд у српској јавности. Наиме, пада у очи константно подгревање приче како је Србија оштећена приликом продаје Нафтне индустрије Србије! Чак је на одијуму те приче пре извесног времена почела да провејава теза како би се сада Електропривреда Србије требала продати немачкој компанији RWE да се тобож не би направио енергетски монопол Русије! Дакле, очигледно се прави подлога да се ЕПС у бесцење прода некоме, а да тај неко НЕ БУДЕ Руска Федерација!
Мирослав Паровић