Procurila samo ”Lenka”

0 469

[url=https://www.jasatomic.org/11032009/b1.jpg][img]https://www.jasatomic.org/11032009/b1tn.jpg][/img][/url]
Večernje novosti
Najava Republičkog hidrometeorološkog zavoda i nadležnih iz novosadskog JP ”Vode Vojvodine” da će vodostaj Tamiša, kod sela Jaša Tomić, na ulazu u Srbiju, premašiti 600 santimetara, srećom, u utorak se nije obistinila.
Voda je, doduše, procurila na ustavi ”Lenka”, uzvodno od sela Boka, pa je na tom delu vodotoka proglašena vanredna odbrana od poplava. Tamiš je, na veliko zadovoljstvo žitilja srednjobanatskih sela uz reku, u utorak sporo rastao. Prema informaciji Aleksandra Spase Mladenovskog, iz jašatomićkog Medija centra, vodostaj je rano ujutro iznosio 564 centimetra. Do podneva, porastao je samo za četiri centimetra, a onda je stigla umirujuća informacija iz susedne Rumunije – da je Tamiš počeo da opada.
– Čujemo da radnici vodoprivrednog preduzeća ”DTD-Srednji Banat” iz Zrenjanina, koji pokrivaju ovo područje, nisu primili platu od decembra prošle godine. Imamo osećaj, a tako se i priča po selu, da hidraši malo više ”nabijaju” temperaturu sa stanjem na vodotocima… Posebno na Tamišu zbog poznate poplave iz 2005, kako bi dobili koji dinar u ovom trenutku – sumnjičavi su stanovnici Jaše Tomića.
Vlada Аerić, stručni saradnik za odbranu od elementarnih nepogoda u opštini Sečanj, potvrdio je za ”Novosti” da je u gornjem toku Tamiša (Jaša Tomić – Sečanj) proglašena vanredna odbrana od poplava. Situacija se redovno prati, mada Đerić tvrdi da nije kritična. Očekuje se da vodostaj Tamiša narednih dana dostigne nivo od 650 centimetara, posle čega bi trebalo da opada.
Nasip kod Jaše Tomića je prošle godine podignut i rekonstruisan. Kao što je poznato, ovaj nasip nikad nije ni popustio, čak ni katastrofalne 2005, kada je Tamiš potopio celo selo. Tada je voda, posle pucanja brane u pograničnom rumunskom selu, u izvesnom smislu iza leđa prodrla u našu zemlju i počela da plavi kuće i oranice.
Zbog ove okolnosti i gorkog iskustva u Jaši i Sečnju sada su posebno oprezni. Prva mera odbrane, ukoliko zatreba, biće angažovanje pokretnih pumpi – da vodu iz reke i prvog prstena kanala prepumpaju u druge, sporedne kanale. Međutim, prema poslednjoj informaciji iz Rumunije, nivo Tamiša opada, a maksimalni je u ponedeljak bio za čitav metar niži od onog kada treba angažovati pumpe…
Po rečima Vlade Đerića, na Karpatima u ovom trenutku nema mnogo snega i prognoza rumunskih stručnjaka je da njegovo otapanje neće značajnije uticati na nivo Tamiša ovog proleća. Opasnost može da se dogodi u slučaju ekstremnih kiša. Drugi takozvani poplavni talas Tamiša može da se očekuje sredinom aprila.
Penzioner Radomir Ostojić ima kuću u Novom naselju u Jaši Tomiću, preko puta seoskog stadiona i 2005. među prvima je bio na udaru vodene stihije. Kuća im je obnovljena, zahvalni su državi Srbiji koja je pomogla da lakše prebole posledice poplave.
– U strahu su velike oči, zato sam i došao na dolmu, da se lično uverim kakvo je stanje. Ovo što vidim ne zabrinjava. Ali, Tamiš je ćudljiva reka, ne treba joj verovati… – kaže Ostojić.

OBNOVLJENE SVE KUĆE
U KATASTROFALNIM poplavama, u proleće 2005, voda iz Tamiša potopila je gotovo celo selo Jaša Tomić. Stradalo je 365 kuća, ali zahvaljujući akciji Vlade Srbije i pomoći humanitarnih organizacija, sve kuće su obnovljene, čak je izgrađeno jedno novo naselje i 80 stanova.

BOKA BEZBEDNA
U ZRENJANINSKOM ”DTD-Srdnji Banat” ističu da je priobalje, uzvodno od mesta Boka, u opštini Sečanj, gde se nalazi i ustava ”Lenka”, zaštićeno postavljanjem džakova. Više nema opasnosti od prodora vode prema ataru i naselju Boka.
S. PAŠIĆ

Dobijte obaveštenja u realnom vremenu odmah nakon objavljivanja nove vesti.

Možda vam se sviđa i
Ostavi komentar

Vaša email adresa neće nigde biti prikazana