Rusija izgubila tri satelita

0 574

Dovedeno u pitanje kompletno aktiviranje ruskog kosmičkog sistema za precizno pozicioniranje – do kraja 2010. – koji je konkurencija američkom Dži-Pi-Esu
Plan Rusije da do kraja ove godine u kosmosu „izgradi“ svoj sistem za precizno pozicioniranje pao je – u Tihi okean. Kako je u ponedeljak zvanično potvrđeno u Moskvi, raketa nosač „proton M“ koja je nosila tri satelita srušila se u nedelju u Pacifik, oko 1.500 kilometara severozapadno od Honolulua (Havaji).

U ovom incidentu Moskva je izgubila tri satelita koji su trebali da popune poslednju „rupu“ u formiranju ruskog sistema za precizno pozicioniranje u Kosmosu – „Glonas“. Prema prvim nezvaničnim procenama, uzrok pada rakete „proton M“ je greška u softverskom sistemu. Raketa je prvo „ispala“ iz planirane putanje za osam stepeni, a ubrzo posle ovog skretanja usledio je i pad u vode Tihog okeana.

Rusija je još početkom devedesetih godina prošlog veka krenula u izgradnju sopstvenog kosmičkog sistema za precizno pozicioniranje objekata na planeti. Sistem je dobio ime „Glonas“ i zamišljen je kao siguran ruski odgovor američkog sistemu Dži-Pi-Es. Cilj je bio da Rusija dobije takav kosmički sistem koji bi omogućavao da se na Zemlji utvrdi tačan položaj s odstupanjem od najviše jednog metra.

„Glonas“ je počeo je funkcioniše 1993, a odlukom ruskog rukovodstva iz 1998. omogućeno je da sistem ima dvostruku ulogu: i vojnu i civilnu.

Kako navide ruski mediji, trenutno oko naše planete kruži 26 satelita koji su uključeni u sistem „Glonas“. Od ovog broja, međutim, 20 je u funkciju dok su ostali u rezervi ili su neupotrebljivi.

Stručnjaci objašnjavaju da je za besprekorno funkcionisanje „Glonasa“ nad teritorijom Rusije dovoljno 18 satelita. Za precizno pozicioniranje na celoj planeti, međutim, potrebno je da se u orbiti nalaze 24 satelita. Upravo zbog ovog manjka koji je imao „Glonas“ lansirana su tri nova satelita koji su, na rusku žalost, upravo završili u Tihom okeanu.

Rusko rukovodstvo polagalo je velike nade u kompletiranje sistema „Glonas“. Premijer Vladimir Putin je krajem jula izjavio da će do kraja 2010. biti lansirano još šest satelita koji će omogućiti planetarni rad ruskog sistema. Putin je tada najavio da će Rusija, u narednih deset godina, uložiti 1,4 milijardi evra u razvoj navigacionog sistema „Glonas“. Posle gubitka zbog rušenja tri satelita ovo ulaganje moraće, svakako, da bude povećano.

Kao uteha iz „Roskosmosa“, firme koja brine o razvoju „Glonasa“, saopšteno je da će do kraja godine biti lansiran još jedan satelit. Posle toga biće pokušano da se, uz aktiviranje satelita koji su sada u rezervi, ruski kosmički sistem za precizno pozicioniranje kompletno aktivira do kraja 2010.
Ž. R.

—————————————————-
Satelitski navigacioni sistemi
Dži-Pi-Es: Pokrenut 1973. godine. Trenutno 30 satelita u orbiti (planirano 36 u naredne dve godine). Otvoren svima kao javno dobro, mogućnost „restrikcija po potrebi” (potencijalno opasni segmenti nedostupni civilima). Godišnji troškovi održavanja – 750 miliona dolara. Prosečna odstupanja i greške u određivanju pozicije: od 20 cm do pet do devet metara.

Glonas: Pokrenut 1976. Trenutno 24 satelita u orbiti (plus nekoliko u rezervi). Od 2007. godine otvoren za sve i u potpunosti besplatan (potencijalno opasni segmenti nedostupni civilima), mogućnost „restrikcija po potrebi”. Potrošeno oko dve milijarde dolara na razvoj sistema od 2000. godine. Prosečna odstupanja i greške u određivanju pozicije: 1–9 metara.

„Galileo”: U fazi razvoja, zvanično startovao 2003. godine. Dva probnooperativna satelita. Planirano da bude u potpunosti operativan do 2014. Trideset planiranih satelita (plus tri do četiri u rezervi). Otvoren u potpunosti kao civilni projekat. Planirana orbitalna visina satelita: 23.222 km. Radni vek satelita: oko 12 godina.
A. Č. – Politika

Dobijte obaveštenja u realnom vremenu odmah nakon objavljivanja nove vesti.

Možda vam se sviđa i
Ostavi komentar

Vaša email adresa neće nigde biti prikazana