Šta sve može kuhinjska so?
Osim što predstavlja osnovni začin u pripremi jela, so ima i druge namene u domaćinstvu – za dezinfekciju, za uklanjanje mrlja sa tkanina, pa čak i za ublažavanje zubobolje
Osim što jela čini ukusnijim, kuhinjska so ima još mnoge druge namene u domaćinstvu.
Miris zagorele hrane: Ukoliko ste prolili hranu po šporetu ili rerni, zbog čega je po domu počeo da se širi smrad zagorele hrane, važno je da brzo odreagujete, odnosno da kritična mesta posolite (dovoljan je prstohvat soli) i dodate malo cimeta.
Dezinfekcija kuhinjskih krpa i sunđera: Da biste uklonili smrad sa sunđera i krpa, što je posledica nagomilanih bakterija, isperite ih, ocedite, pa ostavite da nekoliko sati odstoje u dobro posoljenoj, hladnoj vodi.
Da mleko duže potraje: Rok upotrebe mleka produžićete ako u tetrapak ubacite prstohvat soli, pa ga snažno promućkate.
Smrznuta odeća: Da vam se tek oprana odeća ne bi smrzla na štriku, u mašinu za pranje ubacite malo soli, ali tek prilikom programa ispiranja.
Uklanjanje mrlja sa tkanina: Mrlje od vina obrišite, pa preko pospite so koja bi trebalo da upije tečnost iz tkanine. Na tragove znoja na odeći sunđerom utrljajte blagu otopinu napravljenu od kašičice soli rastopljene u šoljici tople vode.
Kada vas boli zub: Rastopite dve kašičice soli u malo tople vode i time ispirajte usnu šupljinu (mućkajte 20 sekundi). Možda ćete u početku osećati peckanje, ali to će vam sigurno umanjiti zubobolju, kao i bol prilikom upale grla i afti.
Večernje novosti – Ž. P.